Εικονική έκθεση «Κλικ, προστάτευσέ το!»

Αφίσα-ΚΛΙΚ2020-

Το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, το 2ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης συμμετείχε στο δίκτυο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης ” Κλικ, προστάτευσέ το!” και με θέμα ” Κλικ, προστάτευσε τα μνημεία της πόλης μας!”
Ταυτόχρονα μέσω του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus + “AMOR” υιοθέτησε το Βαπτιστήριο Αγ. Ιωάννη στην οδό Ικτίνου, δίπλα στο σχολείο μας.

Οι μαθητές μας με τις φωτογραφίες τους, συμμετέχουν στην εικονική έκθεση που διοργανώνει το δίκτυο, στην οποία μπορείτε να περιηγηθείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι το “Κλικ, προστάτευσέ το!”:

Είναι ένα δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης σχολείων Αθμιας και Βθμιας Εκπαίδευσης της Κεντρικής Μακεδονίας. Σε αυτά τα σχολεία, ένας ή περισσότεροι εκπαιδευτικοί υλοποιούν με μία ομάδα μαθητών την εκπαιδευτική πρόταση του δικτύου, η οποία αξιοποιεί την τέχνη της φωτογραφίας. Σκοπό έχει να στρέψει τη ματιά των μαθητών σε ό, τι αξίζει να προστατευθεί στο περιβάλλον τους, να τους ευαισθητοποιήσει και να τους παροτρύνει στην ανάληψη ενεργού δράσης. Στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς, από το 2015 και μετά, επιλεγμένες φωτογραφίες μαθητών του δικτύου παρουσιάζονται σε εκθεσιακούς χώρους της Θεσσαλονίκης. Η ανατροπή που έφερε η πανδημία το 2020, οδήγησε στην αξιοποίηση ψηφιακών εργαλείων, όπως το artsteps, για την εγκατάσταση της έκθεσης του δικτύου.

Για την πλοήγηση στην έκθεση, δείτε την σε μεγάλη οθόνη υπολογιστή, αξιοποιήστε το ποντίκι και κυρίως τα βελάκια του πληκτρολογίου. Για να ενεργοποιηθούν τα βελάκια πρέπει να πατήσετε μία φορά το ποντίκι μέσα στην έκθεση.
Θα σας βοηθήσει κάτω αριστερά, η κάτοψη της έκθεσης, ένα μικρό μαύρο εικονίδιο. Μπορείτε να πάτε όπου θέλετε μέσα στην έκθεση με το ποντίκι, με κλικ στην κάτοψη. Με κλικ σταματάτε επίσης. Επίσης, μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή artsteps app στο κινητό και να τη δείτε με το ματάκι που βγάζει στην οθόνη. Αν θέλετε τέλος, να δείτε μία φωτογραφία με μεγαλύτερη προσοχή, πατάτε κλικ πάνω της, θα ανοίξει ένα νέο παράθυρο με πληροφορίες π.χ. αν έχει λεζάντα ή όνομα φωτογράφου μαθητή.

Αν κάνετε λογαριασμό στο artsteps μπορείτε να μας κάνετε και like και να προσθέσετε σχόλια για την έκθεση! Τα παιδιά θα το χαρούν πολύ!

Οι υπεύθυνοι καθηγητές
Βιβή Λιάτου